"Семейството" на Петьо Еврото: свидетелски показания

Бившият следовател Петьо Петров - Еврото има брат прокурор, но мрежата, с която работи, за да поръчва или спира разследвания, е много по-широка.

Бившият следовател Петьо Петров - Еврото има брат прокурор, но мрежата, с която работи, за да поръчва или спира разследвания, е много по-широка.

Семейството" на Петьо Петров - Еврото, за което разказа прокурор Невена Зартова, засега остава извън прожектора на разследващите, въпреки трупащите се свидетелства, че то е било в тясно обвързаност с престъпната мрежа на Мартин Божанов - Нотариуса, който беше убит преди месец.


"Нямаме доказателства за престъпно поведение на магистрати, във връзка с делата срещу Петров и Божанов", заяви в петък по "Нова телевизия" наблюдаващият прокурор Йордан Петров. Той е човекът, прекратил делото срещу Еврото миналата година, защото го намерил за тенденцизно. Петров е прокурорът, на когото мистериозно се падат всички дела срещу кръговете на Еврото и Нотариуса, отбеляза преди седмица адвокат Велислав Величков от Инициативата "Правосъдие за всеки". Вероятната хипотеза е, че той е от специалния отдел "за изпълнение на указанията на главния прокурор", разкрит също от Зартова, подала оставка преди дни като ръководител на Софийската районна прокуратура.


Тъй като съмненията за умишлено бездействие на прокуратурата по двата казуса продължават, "Дневник" обобщава свидетелствата на хора, сблъскали се с паралелната съдебна власт, през годините. За двата кръга вече се натрупаха множество улики, че работят с висши магистрати и върху тях е опънат и политически чадър. Част от публичните разкрития идват от хора, свързани официално или свързвани през дела и действия с Еврото и Нотариуса, но разкрития на корупционни мрежи и организирани престъпни групи често става благодарение на хора отвътре.




На този етап всички споменати хора са невинни до доказване на противното и точно затова е важно да се разследва кои свидетелства отговарят на истината.


Следователят Бойко Атанасов: Има "шпицкоманда" на подчинение на главния прокурор


През февруари 2016 г. той пръв публично заяви, че в Столичната следствена служба съществува "шпицкоманда" на подчинение на главния прокурор: 5-6 следователи се занимават с делата на политици.

Лично главният прокурор контролира работата им и те му се отчитат пряко. При тях отиват всички важни дела за корупция и други престъпления по високите етажи на властта. Делата се завеждат срещу неизвестен извършител, стоят в бюрата им и се възобновяват, когато трябва да се окаже политически натиск.


Ако прокурорите решат по вътрешно убеждение дали да образуват дела, без инструктаж на главния прокурор, биват "опрасквани", като им се намаляват заплатите, образуват им се дисциплинарни производства или биват затрупват с преписки "за изпотяване". Разпределението на делата в Софийската градска прокуратура става по съмнителен начин, с който са нарушени правомощията на всички работещи следователи.


По това време главен прокурор е Сотир Цацаров който отрича тези твърдения. Ръководител на Столичното следствие е Петьо Петров, който е назначен на поста по предложение на Цацаров. Очевидно е спечелил доверие, защото още през 2009 г. Петров е командирован от столичното следствие в Националната следствена служба, за да работи по няколко внимателно подбрани разследвания - за хонорара на Ахмед Доган за "Цанков камък", срещу издателите на "Труд" и "24 часа" Огнян Донев и Любомир Павлов, както и свързаната с Цветан Василев поръчка за модернизацията на армията, известна като мрежата "Странджа 2".


Атанасов разказва и за селекция, която Петров прави на подчинените си: проверява "кой става, кой е податлив на влияние."


Интервюто предизвика скандал в прокурорските следи, образувана е проверка във Висшия съдебен съвет (ВСС). Крайната позиция на етичната комисия е, че нарушения в Столичното следствие няма.


За методите на Еврото като следовател свидетелства и бившият банкер Цветан Василев, на когото Делян Пеески разказал: "Дадеш му една бутилка уиски, изпие я и може да спретне каквото поискаш обвинение на когото кажеш."


Кой е Петьо Петров-Пепи Еврото (и жена му)
Кой е Петьо Петров-Пепи Еврото (и жена му)


Илия Златанов: Братът на вътрешния министър Маринов охраняваше Еврото


След убийството на Нотариуса Златанов беше първият, който обяви, че Петьо Петров - Еврото и Мартин Божанов - Нотариуса са действали заедно. Той е опитал лично метода на престъпната група. В разследването "Осемте джуджета" на Антикорупционния фонд (АКФ) през 2020 г. собственикът на асансьорната фирма "Изамет" разказа как бизнесът и имуществото му са присвоени чрез схема с участието на Еврото и прокурори от специализираната прокуратура. За това престъпление Еврото има обвинение за вещно укривателство, но съдът отказа европейска заповед за ареста му.


Версията за мрежа в прокуратурата за крадене на бизнеси се потвърди
Версията за мрежа в прокуратурата за крадене на бизнеси се потвърди


Златанов попада при Петьо Еврото, препоръчан като опитен адвокат, в опит да реши семеен имуществен спор със сина си. Групата около бившия следовател се възползва от техния спор и обира общото им имущество. Заснето е как на паркинга на Специализираната прокуратура 35 кг злато са качени в джипа на бившата съпруга на Еврото Любена Павлова и са й предадени 560 хил. евро. Златанов описва, че в хода на действията срещу него са иззети 21 автомобила и един е даден на тогавашния вътрешен министър Младен Маринов за лично ползване.


Златанов разказва, че двама униформени са охранявали Еврото по онова време, като за единия му казали, че е братът на вътрешния министър. Когато бизнесменът започнал да се съмнява в обещаната му услуга, бившият следовател го уверявал: "Виж какви хора идват при мене, как няма да стане..." "И действително, при Еврото редовно виждах прокурорите Франтишек и Сарафов", казва Златанов.


Адвокат Грета Ганева: След сигнал до Младен Маринов започнаха заплахи


Адвокат Грета Ганева, представляваща Златанов, добавя, че историята с този автомобила, даден на Младен Маринов, е документирана, тъй като с договор е даден на дъщерята му. Тя добавя: "Адвокатът на Мартин Божанов - Велимир Атанасов, присъстваше на всички процеси, свързани със Златанов, и си водеше бележки." Според нея този факт показва връзката между групите на Нотариуса и "Осемте джуджета". "По-късно разбрахме, че бившата съпруга на Петьо Еврото - Любена Павлова, вероятно е получила някаква закрила от страна на Нотариуса", каза Ганева.


Адвокат Ганева подала сигнал до вътрешния министър Младен Маринов за нарушенията, които е констатирала по частно-охранителната дейност. Два часа след подаването на сигнала започват заплахи към нея. Тя събира целия масив заплахи и ги изпраща с писмо на министъра. След което на нейния телефон започнали да търсят министър Маринов. "В тези групи има участници от съдебната система, има участници и от изпълнителната власт, вероятно и от законодателната."


Любена Павлова: Еврото даваше "заплати" на висши прокурори


Бившата съпруга на Еврото също е обвиняема за вещно укривателство по делото "Осемте джуджета". В интервю за "Евродикоф" от 23 юни 2023 г. тя повтаря и уточнява част от твърденията си, които прави преди това пред АКФ, добавя и нови: Борислав Сарафов е идвал за работни срещи с Петьо Петров в ресторант "Осемте джуджета" - "ако не всеки ден - през ден".


Сарафов и Петров са били съдружници - единият в системата, другият - извън нея, твърди Любена Павлова. Бившият градски прокурор Емилия Русинова е била на заплата от 10 000 лева на месец срещу извършването на определени задачи - провеждане на разпити "по определен начин", повдигане или неповдигане на обвинение. Заместникът на Гешев също е взимал пари от Петров, но по-големи, според случая - и по 100 000, и по 200 000 лева, изрежда бившата съпруга, която по онова време се опитва да си върне детето, което според нея Еврото е извел към Турция с хеликоптер и неясно какви документи.

Всички срещи в "Осемте джуджета" са записвани от Петьо Петров и записите съществуват. Акцията по арестуване на Петьо Петров според Любена Павлова е "предадена" десет минути преди старта ѝ, от началник на едното от звената, които е трябвало да влязат и осъществят ареста.


В протоколи за разпит от май 2023 г. тя разказва, че срещите започнали с отварянето на заведението през 2018 г. Прокурорите носили папки с документи - протоколи от разпити, постановления и обсъждали на кого да се повдигне, на кого да се прекрати делото. Петров поставял задачи и давал "заплати" в зависимост от материалния интерес на делата: 20 хиляди, 30 хиляди, 50 хиляди, 100 хиляди лева, винаги в брой, в пакети. Срещи имало и в дома им в Бояна.


Любена Павлова - бившата съпруга на Петьо Еврото

© Юлия Лазарова

Любена Павлова - бившата съпруга на Петьо Еврото


Ивайла Бакалова и Веселин Денков: В спецпрокуратурата е изворът на злото


Денков и Бакалова посочиха съдиите Андон Миталов, Георги Ушев, Галя Георгиева, бившия главен прокурор Сотир Цацаров, прокурора Димитър Франтишек като съпричастни към репресията, която им е била наложена и която, според тях, идва от бившия премиер Бойко Борисов. В разследването на АКФ излизат и имената на адвокатите Емил Писков, Калин Чанков, Велимир Атанасов.


Бакалова беше в основата на разследването на Антикорупционния фонд (АКФ) - "Списък за бързо реагиране", което през юни 2021 г. освети дейността на Мартин Божанов и съучастниците му, но случаят остана неразследван.


"Божанов е човекът на прокуратурата, който изнудва хората", каза Денков пред депутатите и посочи като жертви Николай Банев и Миньо Стайков.


Светослав Илчовски: Едри бизнесмени се надяваха да не са следващите в ареста


През май 2021 г. агробизнесменът Светослав Илчовски се яви пред анкетната парламентарна комисия за проверка на злоупотребите при управлението на ГЕРБ и разказа за схеми и заплахи, в които често били споменавани думите: "Ще те дам на нашите прокурори". Той обвини министър на регионалното развитие на ГЕРБ, че му звънял с нареждане да не купува земеделски земи и заплахи с "наш прокурор". След като не се съобразил, срещу него започнало разследване за закана за убийство, от което обаче нищо не излязло.


Илчовски твърдеше, че на една от срещите в резиденция Студена, където Борисов събирал хора от бизнеса, му било показано видео какво се случва с бизнесмени, които не са се подчинили. От разказа му се разбра, че е виждал два клипа, а от описанието че в единия става дума за насилие в ареста спрямо двама известни арестанти, държани повече от година в килия от спецсъда. Според него обаче през последната година някои от най-големите бизнесмени в България се надявали "дано не съм аз следващия".


Николай и Евгения Баневи: Групата на Еврото се опита да отнеме част от бизнеса ни


Семейството Николай и Евгения Баневи заявиха преди дни в интервю за Би Ти Ви, че са жертва на групата на Петьо Петров - Еврото. Според тях е имало опит да им бъде отнет част от бизнеса по време на престоя им в ареста, след като бяха арестувани във Франция през 2018 г. Те разказаха, че са получили предложение да продадат ваканционното селище "Русалка", като голяма част от сумата да отиде при определени хора.


"Ние сме категорично под обсега на групата на Пепи Еврото, но не го познаваме. Още докато бяхме в ареста, ни предложиха услуги. Това стана чрез адвокати. Поискаха различни суми", каза Банев. "Офертата беше да продадем "Русалка" за 25 млн. лева. От тях 20 млн. да бъдат дадени на когото трябва, а с останалите да живеем", обясни Банева.


Съпрузите водят гражданско дело срещу Гешев, Сарафов и заместниците на Гешев Десислава Пиронева, Даниела Машева, Красимира Филипова и Пламена Цветанова. Те вече осъдиха България в Страсбург заради изказвания на Гешев.


Бизнесменът Ветко Арабаджиев: Има време, ще чуете


"Клуб Зет" цитира преди няколко дни Маринела и Вълчо Арабаджиеви, които отказаха коментар за обвързването им с Мартин Божанов. Имената им бяха споменати покрай списък за изслушване на хора за убийството на Божанов и действието на групата му за търговия с влияние в съдебната власт. Председателят на анкетната комисия Никола Минчев каза тогава, че в списъка са казусите на Ивайла Бакалова и на семейство Арабаджиеви.


Пред журналисти семейството отказа да коментира случая. Двамата заявиха, че ще говорят за казуса на друго място. "Има време, ще чуете", каза Арабаджиев. Съпрузите бяха арестувани в чужбина и стояха дълго време в ареста с решения на спецсъда. Когато бяха освободени, заведоха дело в Страсбург заради униженията и нечовешкото отношение.


Съдия Владислава Цариградска: В машината за натиск участват висши прокурори


Пред няколко медии, в комисията на ВСС и в Народното събрание съдия Цариградска разказа подробности за "адската машина", както я нарече тя, на Нотариуса за ликвидиране на хора със заплахи и очернящи медийни публикации.

"В машината за натиск участват висши прокурори. Беше направено уточнение да имам предвид, че Марти има много сериозни контакти и бил близък с Гешев и Пеевски", разказа тя за заплахите, които получила по дело на Нотариуса.


"Нека да напомня, че самият Борислав Сарафов, който сега изпълнява функциите на главен прокурор, ни разказа как се създават подобни докладни и подобни компромати, които от дирекция "Публична комуникация" към главния прокурор се пускат към определени медии, които г-н Сарафов не искаше да назове поименно - смятам, че цялото общество можем сериозно да подозираме някои от тези медии. Ръководителят на тази дирекция г-н Веселин Иванов беше подал лично срещу г-н Сарафов някаква докладна за имотното му състояние, която тези дни знаем, че първият по механизма за разследване на главния прокурор разследващ съдия Даниела Талева прекрати. Г-н Иванов все още оглавява тази дирекция. Може ли отново през подобни начини да се спускат някакви списъци и някакви хора да започнат да живеят в стрес, в ужас, в това, което аз живях", напомни Цариградска.


В парламента тя заяви, че е получила заплаха от Иванов. Той отрече. Бившият главен прокурор Сотир Цацаров също отрече по времето, когато той е бил начело на държавното обвинение, флашки със статии за съдия Цариградска да са били предавани на медии. В подкаста "Телевизия по радиото" Цариградска заяви, че Цацаров лъже.


Съдията е сигурна, че Нотариуса е бил таен сътрудник на МВР - отговор, който МВР отказва да даде, а анкетната комисия в парламента реши да изиска информацията в секретното си деловодство.


През януари 2022 г., съдия Цариградска споменава адвокат Велимир Атанасов в официалния си сигнал до ВСС, опитвайки за пореден път да предизвика институционална реакция. "Множество публикации в медиите [...] сочат на съмнения за участие на Мартин Божанов, адвокат Велимир Атанасов и адвокат Калин Чанков в организирани незаконни дейности и свързаността им с висши магистрати, включително с главния прокурор, с високопоставени полицейски служители, както и твърдения за неслучайна липса на институционална воля за разследването им", пише в сигнала си съдията.


Прокурор Невена Зартова: Висши прокурори са обвързани с Еврото и Нотариуса


Пред парламентарната комисия и в две интервюта - в "Свободна Европа" и в подкаста на Инициативата "Правосъдие за всеки" подалата оставка като ръководител на Софийската районна прокуратура Невена Зартова освети "семейството" на Петьо Еврото в съдебната власт. Тя посочи, че чадърът стига до главния прокурор, има и политически чадър със сигурност. "Висши прокурори са обвързани с кръговете на Еврото и Нотариуса", посочи тя.

Тя разказа, че Еврото е имал "паралелно деловодство" и е редактирал прокурорски постановления. В замяна на това давал пари. На нея й предложили 5000 лв. на месец, но отказала, защото това означавало зависимост завинаги.


Зартова е посочена от Софийската градска прокуратура като прокурорът, който е изпълнил поръчка на Гешев да обвини Еврото, когато става ясно, че главният прокурор ще бъде сменен. При обиските тогава са били намерени още флашки, видео и аудиокасети, компютри, камери.


В София се извършиха претърсвания и изземвания на няколко адреса, които са обитавани от Петьо Петров - Еврото в последните години и там се намериха множество вещи и предмети, които подкрепиха казаното от свидетелите. Намериха се чували с копия на прокурорски постановления. Чували. Не един и не два.

Невена Зартова,
прокурор пред "Свободна Европа"


Йоаким Каламарис: Схемата срещу нас е идентична с "Осемте джуджета"


Гръцкият бизнесмен Йоаким Каламарис разказа в комисията в парламента и пред медии как със съдружника си Анастасиос Дикос е бил изнудван от Нотариуса и прокуратурата и станал обвиняем. Гърците твърдят, че били изнудвани за собствения им имот. Той посочи името на прокурор Радослав Димов, който се интересувал от казуса.


Адвокатът на Дикос - Александър Червеняков, заяви пред прокурорската колегия на ВСС, че непознат човек се свързал по телефона с него и казал, че се обажда от името на прокурор Радослав Димов: "Обади ми се човек, който каза, че се обажда от името на прокурор Радослав Димов, но тъй като си имаме телефонните номера, попитах защо не се обажда той и казах, че ако Димов има нещо, за което да разговаря с мен, да ми се обади. Обаждане след това не последва. Нямам представа кой ме търсеше, непознат номер ми се обади", разказа адвокатът


Според Каламарис Велимир Атанасов бил връзката с Нотариуса. По думите му, схемата била идентична на "Осемте джуджета", Веселин Денков и "Жоси", а Велимир Атанасов няма нито едно загубено дело. За него съдружникът му Дикос казва, че е бил в лични отношения със Зартова. Тя отрече пред депутатите. Гърците смятат, че проблемите им започнали от Фиданка Йоневска, високопоставен служител на НАП, която била наказана за конфликт на интереси, който след това е отменен. Йоневска не е коментирала.


"Дознателката ни беше казала, че напоследък е започнал много да й се обажда адвокат, който е много напорист, който я заплашвал с Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП), защото искала да прекратява дознанието. Аз я попитах кой е той и тя каза Велимир Атанасов. ... А след като приключи очната ставка, вече на вратата, Велимир Атанасов каза на нашия адвокат Александър Червеняков: "Вие ще видите на вас какво ще ви се случи!", разказа Каламарис.


Каламарис смята, че със съдружника си и семействата им са следени и в момента.


Антикорупционният фонд: Прокуратурата е със затворени очи за "семейството" на Еврото


"Имаме информация, че освен обект на сигнали и подател на сигнали, Мартин Божанов - Нотариуса и хора от неговата група, както и Петьо Петров - Еврото са били свидели по дела, включително и срещу магистрати. Ако е вярна информацията, ще е много интересно да се освети тази им роля". Това заяви разследващият журналист и съосновател на Антикорупционния фонд Николай Стайков. Той и колегите му Андрей Янкулов и Бойко Станкушев разкриха частния клуб на Божанов, в който магистрати са ходели с карти, и предупредиха за риска разследването да се падне на човек с карта.


АКФ публикува и снимки, на които се вижда, че полицай охранява клуба на Божанов. Стайков разказа как цяла година е бил свидетел на патрулка и пред "Осемте джуджета", но МВР продължава да не може да открие кой е охранявал "офиса" на Еврото.


Пред парламентарната комисия и във ВСС от АКФ разкриха зависимостите и вразките на бандитите с магистрати, на които са се натъкнали в разследванията си. Янкулов насочи фокуса към спецсъда и прокуратурата: "Основният маниер на действия на спецправосъдието беше, че там бяха задържани под стража определени хора, голяма част от тях разполагащи с финансови възможности. Нито едно от тези дела не приключи - дали са висящи още, дали са прекратени още от прокуратурата..."

Стайков посочи и конкретни дела, от които разследващите да тръгнат: едното дело е за КТБ и има действия, свързани с разпореждания с активи през годините, второто е Манджукови срещу "Инвестбанк", третото е делото, свързано с активите на Евелин Банев-Брендо и семейството му.


От АКФ разкриха, че Мартин Божанов е ходил на партита на Софийската районна прокуратура.


Пред "Сега" Янкулов заключи: "Прокуратурата е със затворени очи по темата за "семейството" на бившия следовател и настоящ укриващ се адвокат Петьо Петров - Еврото. Тя не иска да се занимава с темата и така се поставя под въпрос нейната безпристрастност."


Андрей Янкулов пред "Дневник": Връзките на хора от властта с мрежите са документирани (втора част)
Андрей Янкулов пред "Дневник": Връзките на хора от властта с мрежите са документирани (втора част)


Още през юли 2020 г. ръководството на прокуратурата е знаело за погазване на закона и серията от нарушения на прокурорите, разследващи казуса "Осемте джуджета", но си е затворило очите, стана ясно от доклад на касационната прокуратура, огласен миналия юли.


Бившият вътрешен министър Бойко Рашков: Арестувани за дълго са носили торби с пари в Банкя


В интервю за "Дневник" депутатът от "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и бивш вътрешен министър в кабинета на Кирил Петков каза, че съществува престъпна мрежа, в която са обхванати служители на МВР, прокурори от прокуратурите, включително преди това от специализираната прокуратура. Той получил информация, че "много от онези задържани под стража с години лица са посещавали един дом в Банкя, където са оставяли торби със съответно съдържание."


"Публичният образ на прокуратурата след постъпването на г-н Цацаров като главен прокурор се измени. Единственото, което ги интересуваше, най-вече когато функционираше специализираният съд, беше да задържат хора под стража за изключително дълъг период, с което не се установяваха фактите, а се съсипваше техния бизнес, здравето, семействата им. Но прокуратурата не се интересуваше от това. И делата всъщност не приключваха", обясни депутатът. "Поддържан е контингент от лица, които са дежурни лъжливи свидетели по наказателни дела, и нещо повече - осигурявана им е охрана от МВР с постановления на прокурори от различните нива."


Той разказа за човек с инициали И.С. с регистрации за криминални прояви, включително и присъди, който е бил под полицейски чадър и си е позволявал да извършва престъпления, докато са му правени полицейски услуги от високопоставен служител в Главната дирекция "Национална полиция".


"Абсурдно е прокурори, свързани с Петьо Петров - Еврото и Мартин Божанов - Нотариуса, да разследват сами себе си", каза още Рашков.


Явор Серафимов, директор на ГДБОП: Сарафов е посещавал редовно "Осемте джуджета"


По Нова телевизия директорът на ГДБОП цитира преписка, според която: "И.ф. главен прокурор е посещавал редовно клуба "Осемте джуджета". В хода на проверката Петьо Петров е призован като свидетел и е дал сведения... Проверката е изпратена във Върховната касационна прокуратура (ВКП) през 2022, докато главен прокурор е Иван Гешев. Към момента нямаме информация какво е последвало. В нея има голям обем материали за търговия с влияние и измами. Никой от прокуратурата не ни е уведомил за движението на преписката. Може някой прокурор да е забравил да ни уведоми, да го наречем така. Мисля, че в преписката имаше записани и имената на прокурори от ВКП".


Докладът, изпратен до ВКП, не съдържа материали, свързани със Сарафов. Името му е споменато, защото ГДБОП не може да разследва магистрати за корупция, тъй като това е в правомощията на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. В изпратена до прокуратурата преписка срещу Мартин Божанов - Нотариуса са и имената на "немалко магистрати" каза още Серафимов.


Сигналът, по който е получена тази инфомация, е срещу Петьо Петров и е изпратен до ГДБОП от Антикорупционния фонд през ноември 2021 г. Той е бил свързан с обвързаности на бивши и действащи служители на МВР с охранителната фирма "Делта гард", която беше част от разследването за отнетия бизнес на Илия Златанов. ГДБОП установява многопластова престъпна дейност, като едно от направленията ѝ е търговия с влияние. В преписката присъстват имената на 3-5 души от съдебната система, за които е установено, че са в много добри отношения с Еврото. Те били служители на различни нива, като е имало хора от Софийска районна и Софийска градска прокуратура, както и от специализираната прокуратура.


"Само за ваше сведение - самият Петьо Петров също е бил е бил призован и се е явил като свидетел и е дал сведения какво е обяснил пред ВАС. Той така твърди, че благодарение на неговите юридически способности и следовател хората го търсят, за да им окаже юридическа помощ, признавайки, че ги е свързвал с признанията си", разказа Серафимов за разпита, проведен на Петьо Петров.


Бившият вътрешен министър Иван Демерджиев: Преписки за Еврото и Нотариуса бяха част от първото искане срещу Гешев


Преписки за Еврото и Нотариуса бяха част от първото искане за отстраняване на Гешев, припомни в интервюта Иван Демерджиев. Пред "Факти" той съобщи:


"По време на работата ми като вътрешен министър бяха събрани доста доказателства по преписките на Петьо Петров - Еврото и Мартин Божанов - Нотариуса, а моята задача беше да се довършат и да се внесат прокуратурата. Всъщност, това и беше направено изключително бързо. Още като заместник-министър на правосъдието заедно с господин Янаки Стоилов, който беше служебен министър на правосъдието по това време, работихме по подготовката и внасянето на първото искане за отстраняване на бившия главен прокурор Иван Гешев."


"Имаше и разследване около Петьо Петров-Еврото за случай, при който се касаеше завладяването на един завод. Там също имаше много информация. Интересно е и това, че там от моя страна имаше предложение за дисциплинарно разследване на трима прокурори, за които бе установено, че са извършили различни нарушения."


Димитър Спасов - Каратиста: Сарафов, Кирилова и Петров идваха на инструктаж при Еврото


В постановлението на прокурора от СГП Йордан Петров, изпратено от него до медиите, е описан разпит с Димитър Спасов, известен като Митко Каратиста, чиято фирма "Делта гард" охранявала ресторант "Осемте джуджета". Разказът му е красноречив:


"На 02.06.2023 г. прок. Видов при СРП разпитал като свидетел лицето Д. Спасов Спасов, който преди време бил съсобственик на "Делта гард". Той обяснил, че през 2020 г. фирмата му била наета от П. Петров да осъществява охрана на заведение "Осемте джуджета" в гр.София. Поради това той минавал от време на време през заведението, където пиел кафе и обядвал. Поради това ставал свидетел как Борислав Сарафов, Илияна Кирилова (настоящ административен ръководител на СГП), Емил Петров (брат на П. Петров и настоящ заместник на апелативния прокурор на САП) и други магистрати, често посещавали заведението.


П. Петров инструктирал магистратите, а те мълчали и кимали.


Магистратите идвали с документи с печат на прокуратурата, с които запознавали П. Петров. Спасов никога не ставал свидетел на естеството на разговора. Разговорите се провеждали в дъното на заведението, но Спасов виждал какво се случва. Според Спасов, К. Христов бил най-довереният човек на П. Петров и сякаш той отговарял за видеонаблюдението в заведението.


Свидетелят бил осигурен от прок. Невена Зартова."


Петьо Петров, брат му Емил Петров - в момента зам.апелативен прокурор на София, и Борислав Сарафов на среща в "Осемте джуджета".

Петьо Петров, брат му Емил Петров - в момента зам.апелативен прокурор на София, и Борислав Сарафов на среща в "Осемте джуджета".


Адвокат Велимир Атанасов: Зависимостта на магистратите е документирана от Петров чрез звуко- и видеозаписи


Протокол от разпит на анонимен свидетел, публикуван от Bird.bg, се оказа на адвокат Велимир Атанасов. самоличността му беше разкрита от Би Ти Ви, които се позоваха на прокурора от Софийската градска прократура Йордан Петров, който е прекратил разследването срещу Еврото. "Дневник" го публикува, тъй като е публичен и не е отречен от никого официално и разкрива схемата от зависимости.


"Познавам Петьо Велков Петров, от няколко години, като по интензивни контакти с него съм имал през последните години. Същото се отнася и за бившата му съпруга Любена Павлова. Запознат съм с начина на действие на Петров в съдебната система. Знам, че съшият е изградил множество връзки с магистрати-прокурори, следователи и съдии, голяма част от които се дължат на зависимост на съответния магистрат от Петров, която се използва за решаване на дела по начин по който той иска.

Зависимостта е няколко вида и обикновено е документирана от Петров, чрез звуко- и видеозаписи. В единия случай става въпрос за запис на разговори и срещи по повод решаване на дела, по незаконен начин, в друг случай въз основа на заснемане на неприлични сцени със съответната жертва.


За да направи последните. Петров осигурява подходящо място вика човека и най често под влияние на алкохол, а понякога и на наркотици, заставя съответния човек, да участва, било в интимни актове, било в други унизителни за него сцени. Нерядко в сцените и интимните актове участва и бившата му съпруга Любена Павлова, която е била заставяна против волята си и с помощта на наркотични вещества за това. Части от тези записи, са разпространени в интернет пространството, като явно преди това са манипулирани или подбрани, че да се разпознава само Любена Павлова. Същото Петров прави, като отмъщение към нея, затова, че е застанала срещу него.


Има и случаи при които Петров благодарение на "репутацията" си, се опитва да изнудва магистрати макар, че няма записи за тях. Такъв е случая със съдия от СГС, Петя Крънчева, при която Петров иска да се реши дело по негово желание, като трябваше да й се предаде, че ако не го направи, "Ще пуска снимките". Знам, че това е стигнало до Крънчева, като не ми е известно какво е станало след това, имам предвид изхода на делото. Не съм наясно, но предполагам, че мотивът му за това е чисто финансов.


Като зависими от Петров, мога да посоча конкретни лица, основно магистрати, например Емилия Русинова, Божидара Ганева, Илиана Кирилова, за последната той се е хвалил, че лично я направил градски прокурор. Какво значи "зависими" съм пояснил в началото на разпита. Има и други, за които не съм съвсем сигурен, но за тях трите съм сигурен.


Това което конкретно знам за отношенията на Петров и Ганева е, че Петров е получил огромна (чувал съм различни размери) сума, 500 000 лева, за повдигане на обвинения срещу Красимир Каменов - Къро, което е следвало да бъде уредено именно чрез прокурор Ганева.


Налице е и силна връзка между Борислав Сарафов и Петров, като лично аз не знам тя да е основана на зависимост по описания начин, а на взаимно извършвани услуги, от единия към другия. Става въпрос за услуги, свързани с решаване на дела, за кариерно развитие на други хора в съдебната система, двамата са и съседи в комплекс "Делта Хил". Двамата работеха изключително активно, по времето когато Сарафов беше ръководител на Апелативната специализирана прокуратура.


Като Петров вече, адвокат поръчваше обвинения осъществявани най-вече, чрез СО-СГП, и СП, а впоследствие взимаше пари от обвиняемите за благоприятен изход на делата за тях, което обаче не винаги се случваше. Това включва решение за повдигане на обвинение и основния инструмент ползван от Петров, беше мярката за неотклонение "задържане под стража" спрямо поръчаните лица. Наскоро в проведен с него, разговор по интернет приложение, Петров ми каза, че много добре знае, че ще бъде арестуван или ще бъде направен опит за това, но той щял да прехвърли всичко на Любена, и да твърди, че тя била правила всички записи и ги използвала, нещо което в момента са случва.


За лицето Кристиян Христов знам и от Петров, и от Любена Павлова, че същият е изключително верен на Петров и е буквално негов "слуга". Като изпълнява това което Петров му каже. Ето защо на него е прехвърлено и дружеството "Изамет", и го използва за физическа разправа, тъй като той е боксьор.


От Петьо Петров знам, че Христов е качил клипове с Любена в различни сайтове и интернет групи. Тези действия винаги са били след изричната "заповед" на Петров. Тези записи не знам къде се съхраняват, Петров е много предпазлив и потаен човек. Може дори към момента записите да не се съхраняват физически някъде, на "облак" в интернет пространството.


Самото им създаване, записване е ставало със съдействието на Кристиян Христов, чрез специално подготвена техника. Любена Петрова ми е споделяла, че Петров е закупувал изключително скъпа техника, да записва, от всякакъв вид, под формата на химикалки, брошки, очила, и информацията се прехвърляла и съхранявала на отново специално закупена за целта техника, професионална такава. Записите са с изключително високо качество."


Кристиян Христов, изпълнителят от "Осемте джуджета": Снимах магистрати, политици и полицаи


Дясната ръка на Еврото беше арестуван миналото лято, преди да даде пресконференция в БТА. Той успя да разкаже пред Би Ти Ви, че задачата му била да снима най-различни хора по заведения - магистрати, политици и служители на МВР. "Снимах ги в срещи, в които не би трябвало да са. Любена често започна да се вижда с едно лице, което на по-късен етап стана разпознаваемо, а именно Иван Гешев", каза Христов. И добави че в "Осемте джуджета" "многократно е виждал главния прокурор Иван Гешев да излиза, носейки черни торби в ръцете си".


Петьо Петров излиза от разпит в НСБОП през ноември 2021 г.

© Георги Кожухаров

Петьо Петров излиза от разпит в НСБОП през ноември 2021 г.


Всичко, което трябва да знаете за: