Valdība lēmusi pārdot Stūra māju, bet sola saglabāt čekas pagrabos iekārtoto muzeju

Valdība lēmusi pārdošanā nodot tā saukto Stūra māju Rīgas centrā, uzliekot tās potenciālajiem jaunajiem īpašniekam par obligātu uzdevumu saglabāt pagrabā ierīkoto muzeju. Pašlaik absolūti lielākā daļa nama ir tukša, neapkurināta, un ar katru dienu tās stāvoklis aizvien pasliktinās.

Ko par valdības lēmumu saka čekas pagrabos iekārtotajā muzejā un kā tur tagad izskatās, noskaidrot devās TV3 Ziņas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viena lieta ir vēsturiskā aura, kas muzejā jāsaglabā, bet pavisam kas cits – higiēniskie apstākļi. Muzejā otrdien, 26. martā, ož pēc pelējuma. Darbinieki pastāsta, ka telpās ieperinājusies pamatīga pelējuma sēne.

Tieši tāpēc logs turēts vaļā, radiatori visā namā ir auksti.

Janvārī aukstuma dēļ Stūra mājas muzejs uz laiku pat bija slēgts. Otrdien, 26. martā, ka pagrabos ir vēsāks nekā dienas vidū ārā ielā, te klusēdami staigā ārzemnieki. Muzejs viņiem iespiedīsies atmiņā uz ilgiem laikiem.

Eskels Andersons
muzeja viesis no Dānijas

“Esmu interesējies par vēsturi, bet nekad neesmu redzējis to tādās detaļās kā šeit. Ļoti biedējoši! Jums absolūti noteikti šis muzejs jāsaglabā nākamajām paaudzēm, lai viņi redzētu, kas te ir noticis.”

Čekas pagrabi ilgstoši bija ieslodzījuma vieta, un tagad pats muzejs nonācis tādā kā ķīlnieka lomā. Ja muzejs te grib palikt, turpināt darbību, tad ir jāsamierinās ar politiķu lēmumiem.

Muzejā steidzami jāsakārto ugunsdrošības sistēmas, pagraba pārsegumi. 90% ēkas stāv tukša.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Muzeja vadība cerēja, ka nams paliks valsts īpašumā, bet tika nostādīti fakta priekšā – visu māju savest kārtībā izmaksās vairāk nekā 20 miljonus. Šādas naudas nav. Tā vietā ēku nodos pārdošanā.

Jau tagad plāno sākt neatliekamos ēkas atjaunošanas darbus, kas izmaksās ap 850 000 eiro, summu segs Valsts nekustamie īpašumi, un to atgūs, pārdodot ēku.

Latvijas Okupācijas muzeja direktore bija ārkārtīgi cerējusi, ka Stūra māja paliks valsts īpašumā un ka būs iespēja no jauna stāstīt ēkas stāstu.

Solvita Vība
Latvijas Okupācijas muzeja direktore

Solvita Vība

“Mums no muzeja puses bija ļoti naiva cerība, ka mēs ēku pilnībā varam saglabāt valstij, pārstāstīt ēkas stāstu, likt tur muzejus, kultūras telpu, vietu “Demokrātijas namam”, jo tādu priekšlikumu bija izteicis Latvijas Okupācijas muzejs. Saprotu, ka vajag ļoti lielus ieguldījumus. Man ir prieks par ziņu, ka pēc 7. maija muzejs strādās, šie līdzekļi tagad tika atrasti.”

Greznie griesti un grīdas flīzes ir tikai daži no atgādinājumiem, ka šis agrāk bija viens no skaistākajiem īres namiem Rīgā, tiesa, vēl pirms okupācijas. Tas patiešām varētu būt labs investīciju objekts pašā Rīgas centrā, diemžēl ēka ir sliktā stāvoklī.

Amatpersonas uzsver, ka ar Okupācijas muzeju noslēgtais nomas līgums līdz 2050. gada 30. decembrim tiks reģistrēts kā apgrūtinājums Zemesgrāmatā un būs obligāts arī jaunajam ēkas īpašniekam, turklāt līgumā var iestrādāt punktus, kas paredz, ka muzejam tur jāatrodas vēl ilgāk.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm