🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

След осем години мъки Пловдив може да има е-система за транспорт до средата на 2024 г.

Тя ще включва карти с презареждане и приложение за билети и разписания, но не и информацията по е-таблата или плащане с банкови карти

Участници в панела бяха Росен Христов (ляво), старши мениджър "Корпоративни продажби" във VIVACOM, Георги Куманов (в средата), бизнес журналист в "Капитал Пловдив", и Николай Недялков (дясно), основател и изпълнителен директор на "Тикси"
Участници в панела бяха Росен Христов (ляво), старши мениджър "Корпоративни продажби" във VIVACOM, Георги Куманов (в средата), бизнес журналист в "Капитал Пловдив", и Николай Недялков (дясно), основател и изпълнителен директор на "Тикси"
Участници в панела бяха Росен Христов (ляво), старши мениджър "Корпоративни продажби" във VIVACOM, Георги Куманов (в средата), бизнес журналист в "Капитал Пловдив", и Николай Недялков (дясно), основател и изпълнителен директор на "Тикси"    ©  Георги Георгиев
Участници в панела бяха Росен Христов (ляво), старши мениджър "Корпоративни продажби" във VIVACOM, Георги Куманов (в средата), бизнес журналист в "Капитал Пловдив", и Николай Недялков (дясно), основател и изпълнителен директор на "Тикси"    ©  Георги Георгиев
Бюлетин: От Седмото Тепе От Седмото Тепе

Най-важното и интересното от седмицата в Пловдив и региона, през погледа на местната редакция

Панелът "Пътят към е-транспорт и е-услуги в Пловдив" бе част от годишната "Среща на бизнеса в Пловдив и региона", част от платформата "Капитал градове".

И без да разбира от градско планиране, всеки ще се съгласи, че общественият транспорт на един град е сред най-важните елементи, за да функционира правилно той. Не е новина, че градският транспорт на Пловдив е същинско бедствие. Обслужва се от стари и мръсни автобуси, които са нередовни и подминават спирки. Докато пътниците изчакват своя автобус по заслоните, те трябва да хвърлят боб, за да разберат кога ще дойде, тъй като в повечето случаи не виждат по таблата кога това ще се случи.

Това е така, въпреки че през 2016 г. местната власт се опита да въведе електронна система за 20 млн. лв., която не тръгна в цялост и градският транспорт на Пловдив остана недигитализиран. През последната година и половина бяха пуснати две обществени поръчки за нова система или по-скоро за надграждане на досегашната. След обжалване пред КЗК и решение на ВАС първата бе прекратена и пусната втора за 12 млн. лв. В крайна сметка тя бе спечелена от "Тикси", която е част от консорциума "Си Ен Си София тикетинг систем", който осъществява 100-милионния проект за градския транспорт в София, като "Тикси" разработва софтуера на касите на Центъра за градска мобилност.

По думите на Николай Недялков, основател и управител на компанията, проектът за надграждане на електронната система на градския транспорт в Пловдив, е първият комплексен, който включва също така дигитализация на паркирането в града. Но има няколко важни неща, които тази поръчка не включва и които са препоръчителни за добавяне.

Втори опит за електронна система

"В обхвата на нашата работа в момента е да направим дигитализация на основната билетна система", разказва управителят на "Тикси", като в това влиза подмяна на цялата инфраструктура във всички превозни средства от градския транспорт на Пловдив. В тях се поставят бордови компютри, тъчскрийн панели, принтери, UPS -и с контролери, GPS. Ще има по един валидатор за документи за пътуване в рейс.

До пускането на новата система общината ще има задача да реши каква билетна политика ще се внедри в нея, а именно какви да са различните билети и карти за пътуване. Независимо какви превозни документи ще се използват - за време или зони, месечни или годишни, община Пловдив ще стане единственият техен издател. В момента билети се продават от контрольори в самите превозни средства, превозвачите издават част от картите за намаление на учещи и пенсионери, а досегашните "електронни" карти по нефункциониращата система се издават и в районните кметства в града.

Билетната система в Пловдив ще изисква човек да си закупи електронна карта от някое от 10-те бюра, които ще бъдат направени за тази цел.

С какво може да се надгради

По-важното обаче е какво не е предвидено в сегашната поръчка, което показва колко странно е направена тя от доскорошната управа на града.

Например, не е предвидено елементарното удобство на валидаторите в автобусите да може да се плаща с банкова карта. Това може да се добави впоследствие, казва Недялков.

Според него други непредвидени елементи в проекта по обществената поръчка също могат да надградят новата система. Могат да бъдат добавени броячи на пътници, допълнителни валидатори, видеонаблюдение, което ще следи за реда в автобусите, но и ще спомага за наблюдение на натовареността им. Всичко това ще помогне за по-добър мониторинг на обществения транспорт и "да е ясно колко са използваеми линиите, какъв е пътникопотокът през деня, кога да има повече автобуси", разкрива Недялков.

Но най-странният пропуск е и най-видим за крайния ползвател - вече споменатите електронни табла по спирките. Странно или не, те също не са част от сегашната поръчка. Ако община Пловдив реши, ще е възможно получаваната информация от новата система да се визуализира по сегашните табла по спирките из града. Но към момента такава опция не е предвидена. По време на събитието в отговор на въпрос от "Тикси" съобщиха, че ще има мобилно приложение, което да показва цялата информация за потребителите, както и ще има възможност за закупуване на билети онлайн.

Дигитално паркиране

Другият основен предмет на поръчката за електронна система е дигитализацията на паркирането в Пловдив. Той включва синята зона в града и ще позволява изцяло електронно да се определя каква сума дължи собственикът на паркиран в нея автомобил. С това ще се ограничи субективният фактор "хора да взимат решение каква такса за престой или глоба се дължи за наложено наказание", разяснява Николай Недялков.

От друга страна, ще се позволи "интеграция на всички съпътстващи системи като общински и наказателни паркинги, паркомати и въобще цялата екосистема, свързана с паркирането в града, да бъде в един хъб", разказва още той, като допълва, че в това число влиза и възможността да се заплаща чрез мобилно приложение. "Тикси" по договор получава процент от приходите от паркиране в синя зона, до изплащане на дължимото от общината.

Дигитализацията на паркирането в Пловдив ще се реализира на три етапа. Първият е стартирал още на 1 октомври тази година, когато е преминато към нова система за изцяло дигитално проследяване и контрол. Тя включва видеосканиране на регистрационните номера на автомобилите, фискални принтери у всеки контрольор и цялостен контрол върху плащанията и налагането на глоби.

Недялков споделя, че се работи по следващите етапи, като наблегна на въвеждането на "иновация, която я няма в България - автомобил с видеокамери, който с GPS и бордови компютър да се движи по улиците и да проверява автомобили, пропуски, както и да следи за заетостта и натоварването на синята зона в града". Допълва, че автомобилът ще дава обратна връзка за свободните места за паркиране, а така гражданите ще могат "да се ориентират по-лесно къде има свободни такива".

E-град от Vivacom

От страна на община Пловдив Vivacom е избрана като основен доставчик на телеком услуга по проекта за дигитализация на обществения транспорт в града. "Тя бива различен тип - мобилна и оптична", разказва Росен Христов, старши мениджър "Корпоративни продажби", като обяснява, че оптика се използва за свързаността на част от спирките, а там, където няма такава възможност, се използва мобилна. Устройствата в автобусите и тези на контрольорите ще работят също с мобилни услуги.

Наред с това компанията има реализирани съвместно с община Пловдив проекти за т.нар. умно видеонаблюдение предимно в районите "Централен" и "Източен". "То не просто заснема, а има и аналитични функции", разказва Христов, като уточнява, че могат да се заснемат регистрационните номера на автомобилите и да се подава информация към органите на реда. Също така могат да се проследяват лица при нарушаване на обществения ред, както и да се следи пътникопотокът.

Целия панел можете да изгледате на запис в YouTube канала на "Капитал" тук.