Престъпление без наказание: корупция по високите етажи на властта

Прекратяването на разследването за изнудване на Васил Божков повдига сериозни въпроси относно антикорупционната решимост на прокуратурата.

© Facebook/Васил Божков

Прекратяването на разследването за изнудване на Васил Божков повдига сериозни въпроси относно антикорупционната решимост на прокуратурата.

"Дневник" публикува откъс от анализа на Центъра за изследване на демокрацията "Завладяната държава". Според него през 2023 г. административната корупция в страната достига връх, като физическите лица и предприятията са подложени на значителен корупционен натиск. Данните сочат за криминална и политическа намеса в съдебната система, която парализира усилията за премахване на завладяването на държавата и за постигането на напредък в разследването на знакови дела.


Целия текст можете да прочетете тук.


В края на 2023 г. държавното обвинение прекрати още едно първоначално широко разгласено наказателно дело за предполагаема корупция по високите етажи на властта. Наблюдаващият прокурор прекрати досъдебното производство за изнудване, образувано по жалба на хазартния магнат Васил Божков срещу бившия министър-председател, бившия финансов министър и бившия пиар на правителството.


"Предал съм над 60 млн. лева": какво разказа досега Васил Божков за Борисов и Горанов
"Предал съм над 60 млн. лева": какво разказа досега Васил Божков за Борисов и Горанов




Божков твърди, че в продължение на няколко години е изтеглил в брой от банковите си сметки и е предал като подкуп на посочените държавни служители 60 млн. лева.


Въпреки че банката е докладвала за тегленията в брой на отдел "Финансово разузнаване" на Държавна агенция "Национална сигурност", както се изисква по закон, не е известно от страна на компетентните органи да са предприети някакви последващи действия.


В постановлението за прекратяване на досъдебното производство се посочва, че разследването по случая е продължило около година и половина, през което време прокуратурата твърди, че е извършила "всички възможни и необходими действия" за разкриване на предполагаемия подкуп. Резултатите от тези действия дават основание на прокуратурата да заключи, че "не са налице достатъчно данни за извършено престъпление".


Прокуратурата не намери доказателства Борисов и Горанов да са изнудвали Божков
Прокуратурата не намери доказателства Борисов и Горанов да са изнудвали Божков


Съдържанието на постановлението, безпрецедентно по своя обем, повдига сериозни въпроси относно антикорупционната решимост на прокуратурата:


• Защо разследването е проведено по първоначалната квалификация на престъплението (изнудване), въпреки че в показанията на много свидетели има достатъчно данни, че пликове, вероятно съдържащи пари за подкуп, са били предавани периодично между лица, които не би трябвало да имат финансови взаимоотношения? Прокуратурата е трябвало да разшири процесуално-следствените действия и да установи дали е възможно да е извършено друго престъпление, например подкуп или търговия с влияние.


• Въпреки че разследването засяга хора, заемали ключови постове в изпълнителната власт по времето, по което са се извършвали твърдените действия, от съответните административни структури на практика са разпитани само две секретарки на бившия финансов министър, като техните показания въобще не са коментирани в иначе внушителното по обем постановление на прокуратурата.


• Защо разследването се ограничава само до разпити на свидетели? Няма информация да са били предприети други процесуално-следствени действия, с изключение на справка за тегления на пари в брой от банковите сметки на подателя на сигнала, която потвърждава твърденията. Няма данни да е търсена информация за финансовото състояние на лицата, за които се твърди, че са получили парите, или на свързани с тях лица. Освен това не са правени справки в публично достъпни източници, като например техните имуществени декларации, нито са предприемани по-сериозни действия, като разкриване на банкова тайна, проверки на извлечения от сметки и др.


Такива случаи от значителен обществен интерес, при които разликата между потенциалните вреди, причинени вероятно от политическа корупция, и явно повърхностните действия по прилагане на закона е голяма и очевидна, допълнително подхранват общественото недоверие в усилията на държавата за борба с корупцията.


"pomagai": Борисов и Горанов не били изнудвали Божков. А дали са получавали нещо?
"pomagai": Борисов и Горанов не били изнудвали Божков. А дали са получавали нещо?

Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.

Всичко, което трябва да знаете за: