Jurečka rozjel digitální revoluci. Odmakají ji úředníci ve firmách - Finmag.cz
Předplatit časopis Finmag

Jurečka rozjel digitální revoluci. Odmakají ji úředníci ve firmách

Pavel Jégl
Pavel Jégl
21. 1. 2025
 21 805
komentář

Ministerstvo práce odpálilo počátkem roku další vlnu digitalizace. Týká se dávek nemocenského pojištění a je kulišárnou na firmy, kterým přidává práci. Pro stát ji musí dělat zdarma.

Jurečka rozjel digitální revoluci. Odmakají ji úředníci ve firmách
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) / Zdroj: Úřad vlády ČR

Česko ruší skanzen papírů a úředních razítek, která – jak pravil Cimrmanům vnuk Šmoranc – nikdy nesmí opustit kancelář. Digitalizujeme pomalu, ale přece. Vládě se leccos podařilo (namátkou eDoklady), leccos zbabrala (třeba stavební řízení).

Za lídra digitalizace státu se hrdě prohlašuje ministerstvo práce a sociálních věcí. „Budujeme úřad 21. století. Zlepšujeme služby pro naše klienty. Šetříme čas i peníze,“ píše ministerstvo na svém webu. K tomu upozorňuje, že z kanape ve svém obýváku už můžete vyřídit mimo jiné rodičovský příspěvek, přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, porodné nebo podporu v nezaměstnanost. To všechno je fajn.

Teď ministerstvo rozšířilo digitalizaci o několik dávek nemocenského pojištění. Ale pozor, tahle digitální novota všem aktérům radost neudělá! Mnozí ji už teď proklínají, protože jim práci neubere, ale přidá.

Digitální kulišárna

Od počátku letošního roku se digitalizuje agenda spojená s ošetřovným, dlouhodobým ošetřovným, peněžitou pomocí v mateřství, vyrovnávacím příspěvkem v těhotenství a mateřství i otcovskou. Žádosti o tyto dávky od zaměstnanců povinně přijímá zaměstnavatel.

Proč to nedělá správa sociálního zabezpečení? Důvod se dá tušit: Proto, že leckdo z těch, kteří dávky pobírají, neumí vyřizovat věci online. Sociálka se tak novým postupem elegantně zbaví zaměstnanců-digitálních poustevníků, kteří nevyrostli v online světě a pro které chytrý telefon nebo počítač není každodenní součástí života.

Státním úředníkům v jejich případě odpadne práce s přepisováním údajů z papíru do počítače. A nejen to. Zbaví je obtížné komunikace s některými „problémovými“ jedinci. Jsou to ti, kteří mají nečitelný rukopis, v úředních lejstrech i úřední hatmatilce se neorientují, leccos vyplnit ani nezvládnou a frustraci po opakované návštěvě úřadu si vybíjejí na těch, co sedí za přepážkou.

Ministerstvo tedy lišácky spojilo digitalizaci dávek s outsourcingem. Část své práce svěřilo firmám, přesněji – firmám ji uložilo befelem. Firmy ji udělají pro stát zdarma, na vlastní náklady.

Sociálka pak dostane od zaměstnavatele veškeré podklady na digitálním stříbrném podnosu. A když nebudou v rychtyku, hodí mu je na hlavu.

Tyhle eDávky se tak vlastně dají označit za ministerskou kulišárnu na zaměstnavatele. Není divu, že na sociální sítích se objevují stížnosti na byrokratickou zátěž, kterou na administrativu ve firmách ministerstvo práce nakládá.

Rychleji a radostněji?

Z pohledu ministerstva je nový postup jasný a přehledný. Nahlíženo z pozice mzdové účetní se může jevit jinak. Expertní hodnotitelka Blanka Hrudková vyvěsila na facebookovém účtu schéma popisující postup digitálního zpracování dávek. Kdepak, tohle není jednoduché jako žebřík.

Digitální zpracování dávekPetra Hrudková

Zjednodušený popis: Ošetřující lékař předává informace o dávce nemocenského pojištění elektronickou formou správě sociálního zabezpečení i pojištěnci (zaměstnanci), který zaměstnavateli oznámí, o jakou o jakou dávku žádá.

Administrativa firmy kontaktuje mzdovou účetní. Od účetní dostává zaměstnanec formulář v PDF, který se po vyplnění vrací do účtárny. Účetní ho zpracuje a odesílá na sociálku.

Tím se kolečko ke spokojenost všech, kteří to mají konečně za sebou, uzavírá. Uff… a administrativa je vyřízena.

Ušito horkou jehlou

Digitalizace je v Česku na postupu. Na úřadech odpadá rutinní práce s tiskem, tříděním nebo archivací – a co je veledůležité: našinec už nemusí běhat na úřad s každým lejstrem a čekat na výzvu, aby se dostavil k přepážce. V DESI indexu, který sleduje pokrok členských států Evropské unie v digitalizaci veřejné správy, se Česko posunulo o několik procent.

Pokrok je nicméně pomalý – pomalejší než vláda zamýšlela. Už za deset dnů (od února) měly být všechny úřady pro obyvatele online. Nebudou.

Vláda kvůli hrozícímu fiasku zařadila zpátečku. Platnost zákona o právu na digitální služby, který má být základem českého eGovernmentu a lidem poskytnout nárok na vyřizování úředních záležitostí elektronickou cestou, posunula o celé dva roky. Státní úřady přitom měly čas připravit se na zákon od roku 2020!

Jak hodnotíte úroveň digitalizace státu?

Pořád chybí propojení registrů ve školství, není dokončena elektronizace zdravotnictví, na soudech papírují jako za Rakouska-Uherska…

V takovém prostředí může digitalizace na ministerstvu práce leckomu připadat jako zjevení archanděla Gabriela. Ministerstvo vedené Marianem Jurečkou, které ještě před několika lety připomínalo úřadovnu za Habsburků, zvěstovalo, že díky digitalizaci snížilo počet úředníků o dvě tisícovky. A do konce roku chce být digitální z 95 procent.

Ve velkolepé Jurečkově modernizaci zaniká nejen zmíněný outsourcing, ale i to, že se legislativa přijímá na poslední chvíli, a tak ti, kterých se dotýká, by měli sledovat dění v Parlamentu, aby je nezaskočila. Nemluvě o tom, že na poslední chvíli se také zpracovává metodika a pokyny se aktualizují za pochodu na základě připomínek firem.

Ano, digitalizujme. Ale s ohledem na firmy, které mají v této zemi povinné administrativy až nad hlavu.

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu

Inflace, politika i snahy o postpandemickou obnovu v posledních dvou letech ovlivnily globální i český trh s uměním. Oba však prokázaly odolnost. V turbulentních časech je umění prostě spolehlivým investičním prostředkem.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS

Martin Kodl miluje modernu a vede nejúspěšnější aukční dům u nás. • Jakub Kodl se zaměřuje na současnou tvorbu a jeho KodlContemporary zastupuje nejžádanější autory. • Proč rodinný klan Kodlů už 150 let sbírá umění?

BYZNYS JE HRA

Studium molekulární biologie i zážitky z kláštera přivedly Terezu Královou k výrobě mýdel Onwa. • Pro Marka Lefflera bylo otevření prvního ReFresh Bistra návratem na střední školu. • Kde se berou talenty na podnikání?

Ohodnoťte článek

-
38
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Pavel Jégl

Pavel Jégl

Novinář a grafoman. Po studiu automatizace a robotiky na ČVUT se živil jako konstruktér. Už před listopadem 1989 ale psal – do samizdatu a taky do šuplíku. Pak si vyzkoušel politiku, když byl zvolen za... Více

Související témata

administrativabyrokraciedigitalizaceeGovernmentkomentářlegislativaMarian Jurečkaministerstvo práce a sociálních věcísociální dávky

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu

Koupit nejnovější číslo